A klímaváltozás és a fenntartható mezőgazdasági termelés kihívásait figyelembe vevő, a gazdálkodást segítő termesztéstechnológia megoldások és tudásbázis létrehozása

Kwizda Agro Hungary Kereskedelmi Kft., BIOVÉD 2005 Biológiai Növényvédő Készítményt Előállító Kft, Debreceni Egyetem
GINOP-2.2.1-15-2017-00076

A projekt célja, olyan integrált mezőgazdasági termesztéstechnológiai megoldások kifejlesztése, melyek megoldást jelentenek a klímaváltozás következtében egyre gyakrabban fellépő szélsőséges időjárási helyzetek káros hatásainak mérséklésére, illetve lehető teszik a hosszútávon is fenntartható, kisebb környezeti terhelést és egészségesebb terményeket előállító mezőgazdasági termelést. A talajtermékenység fenntartásában olyan innovatív eljárások, termékek kifejlesztése történik meg, melyek segítségével az átgondolatlan műtrágya kijuttatásból adódó negatív hatások nagymértékben csökkenthetők, elsősorban növelve a természetes biológiai aktivitást. Nagyon fontos cél, a gyakorlatban alkalmazott növényvédő, elsősorban gyomszabályozó készítmények mennyiségének csökkentése, alternatív, biológiai hatású szerek kifejlesztésével, technológiai implementációjával.
A projekt keretén belül a következő célterületek kerülnek kidolgozásra:

• Szélsőséges időjárási viszonyokhoz alkalmazkodó agrártechnológia megoldások kidolgozása, tesztelése.
  • A talajok termékenységét fenntartó, a biodegradációs folyamatokat megállító/ visszafordító beavatkozások kidolgozása különböző talajoltó anyagok segítségével.
  • Kisebb környezeti terhelést okozó alternatív és integrált növényvédelmi megoldások kidolgozása
  • Élelmiszer biztonság fokozása, mikotoxin mentesítés zöld megoldásokkal.
  • Információs rendszer létrehozása (kísérleti adatbázis és elemző rendszer, online döntés támogatás, edukációs platform, a kísérleti eredmények megosztófelülete)

A kutatás során kutatóhelyek (egyetemi/akadémiai/ágazati) és vállalatok hatékony együttműködésével valósul meg;
A konzorcium tagjai szakterületükön jelenleg is úttörő munkát végeznek. Mivel a projekt eredményei a növénytermesztés főbb munkafolyamatait lefedik, a konzorciumi megállapodás célja a szerteágazó területek (új termékek kísérletezése, eljárási módszerek kidolgozása) szakembereinek közös munkájával egy teljesen új, környezettudatos mezőgazdasági gyakorlat meghonosítása. A konzorcium célja, hogy a jelenlegi magyarországi mezőgazdasági gyakorlatban ők legyenek az innováció előidézői.

Főkedvezményezett:

• Kwizda Agro Hungary Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság

Konzorciumi tagok:

• BIOVÉD 2005 Biológiai Növényvédő Készítményt Előállító Korlátolt Felelősségű Társaság
  • Debreceni Egyetem

A projekt kezdete: 2017.06.27.

A projekt befejezése: 2022.03.31

Tagonkénti forrás összesítő: