Proteomill – lucerna alapú fehérjetermékeket és egyéb növényi termékeket előállító termesztési és feldolgozási technológia, valamint mintaüzem kialakítása

TEDEJ Agrártermelő és Szolgáltató Zártkörűen Működő Részvénytársaság, NF Mikrotech Nagyfrekvenciás és Mikrohullámú Berendezéseket Gyártó és Javító Kft., Szegedi Biológiai Kutatóközpont, Debreceni Egyetem
GINOP-2.2.1-15-2017-00051

A Debreceni Egyetem támogatási összege: 565.820.435 Ft

A Debreceni Egyetem támogatási mértéke: 100%

Tudományos tények alapján igazolást nyert, hogy a hazai szójaipar a takarmányfehérje-igények felénél többet nem tud a jövőben sem kielégíteni. A kínai piac miatt a szója világpiaci ára és exportja kiszámíthatatlan marad a következő évtizedekben. Az elmúlt években a repce és a napraforgó alapú fehérjeforrások erősen terjedtek, de nem helyettesíthetik a szójaimport hiányát: keveset lehet a keverékekbe bevinni, a két növény termőterülete nem fog növekedni, a termelést a piaci szabályozás kifelé fogja vinni. Ezzel együtt a hazai szójatermesztés tapasztalata, hogy a megtermelt szóját a nagyobb fizetőképességű európai országok vásárolják fel, és ez várhatóan így lesz a projektünk szerint kifejlesztett termékportfólió esetén is. Ezek alapján jelenleg nincs alternatíva, az import szója az egyetlen megoldás a hiányzó fehérjeigény kielégítésére.
Projektünk célja lucerna zöld biomasszájából biotechnológiai kutatás-fejlesztési tevékenység keretében és saját új generációs fehérje kinyerési technológiával 15-55%-os fehérjetartalmú takarmányokat, illetve takarmány alapanyagokat, ipari rostot és egyéb értékesíthető termékeket előállító, teljesen magyar innovációnak tekinthető üzem és agrotechnika kifejlesztése. Molekuláris nemesítéssel is támogatott célfajták bevezetésével a technológia 100-500 hektáron gazdaságossá válik. Az országos bevezetéshez szükséges tanácsadói hálózat és célzott támogatások mellett 2025-re 250-400 db, 150-500 hektáros üzem jöhet létre. A technológia felvázolt termelési sebességével kiválthatunk hazánk szójafehérje igényének 50%-ával egyenértékű szójaimportot. A projekt nagy hatással lesz a hazai és a nemzetközi növénytermesztés-állattenyésztés zöldítésére, fenntarthatóságára, jövedelmezőségére és alternatívát nyújthat a globális fehérjehiányra. A biotechnológia – anno 1920-1938 és ma című szakkönyv (Fári MG és Popp J., 2016) részletesen tárgyalja a Proteomill projekt szakterületének tudásanyagát, új megvilágításba helyezve a kérdéskört.