Bioimaging Hálózat: Képalkotó technológiák fejlesztése és alkalmazása - a molekuláktól az élő szervezetig

986 100 000 Ft
GINOP-2.3.3-15-2016-00003

A fejlesztés keretében egy Közép-Európában egyedülálló műszerparkot hoz létre a Debreceni Egyetem, amellyel a betegségek patomechanizmusát a molekuláktól az élő szervezetig vizsgálhatjuk.

A hazai együttműködések tekintetében a pályázó konzorcium debreceni, szegedi és pécsi egyetemi tagjai egyúttal biztosítják, hogy a műszerpark fejlesztés ezen hazai intézmények egyéb szervezeti egységei, társintézményei valamint hazai kollaborációs partnerei számára is előnyöket biztosít mind a mérési lehetőségek ismertsége, mind a fizikai közelség miatt is. A hazai együttműködések jelenleg is magas szintűek, amit a közös publikációk is alátámasztanak. A fejlesztés létjogosultságát erősíti, hogy a projekt összhangban áll a Magyar Bioimaging Hálózat (SKI) céljaival. A hazai együttműködések mellett számos külföldi kollaborációs partnerrel állunk kapcsolatban, akik már jelezték szándékukat a beszerzendő műszerek használatára. Ezen felül a Magyar Bioimaging Hálózat részt vesz (jelenleg megfigyelőként) a Euro-BioImaging ESFRI európai infrastruktúra hálózat munkájában, és a teljes jogú csatlakozásunk terve szerepel az S3 Intelligens Szakosodás programban. A Euro-BioImaging konzorcium - a legkiválóbb mikroszkópiás és orvosi képalkotó kutatási infrastruktúrák hálózatba szervezését célzó projekt - európai felmérése alapján a szuperfeloldású (PALM, STORM, STED) mikroszkópia, a korrelált fény- és 3D téremissziós elektronmikroszkópia, a nagy áteresztőképességű mikroszkópia és multimodális in vivo képalkotás iránt a kutatói igények kiemelkedően magasak, ugyanakkor ezek a technikák az igényekhez képest kevés helyen állnak rendelkezésre. Az Euro-BioImaging Evaluation Committee a Differenciál-Polarizációs Lézersugárpásztázó Mikroszkópot is kiemelt figyelemben részesítette. A beszerzendő műszerek a felsorolt technikákat teszik lehetővé, így azok mind a hazai, mind a külföldi kutatók számára nagy vonzerőt fognak jelenteni. A beszerzendő kutatási eszközök segítségével hálózatunk laboratóriumainak magasabb szintre emelt szolgáltatásai különösen alkalmas cégeknek, biotechnológiai KKV-nak és nagyvállalatoknak nyújtott szolgáltatások spektrumának bővítésére a high content/high throughput mikroszkóp (pl. hatóanyag tesztelés) és az in vivo állatkísérletekre alkalmas multimodális imager révén.

A megvalósuláshoz kapcsolódó dokumentumok itt érhetőek el.