A projekt címe: Alga biomasszából előállított biogáz energetikai felhasználása a tiszta környezetért: műszaki-környezeti-gazdasági hatások

A projekt azonosító száma: 2019-2.1.13-TÉT_IN-2020-00061

Kedvezményezett: Debreceni Egyetem, mint konzorcium vezető, Pannon Egyetem és a Power-to Gas Hungary Kft, mint konzorciumi tagok
A támogatási összeg: 62 999 316 Ft
A projekt időtartama: 2021.01.01 – 2024.06.30

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett Magyar-Indiai alkalmazott kutatásfejlesztési együttműködési pályázat keretében a Debreceni Egyetem a Pannon Egyetemmel és Power-to-Gas Hungary Kft-vel közös konzorciuma Alga biomasszából előállított biogáz energetikai felhasználása a tiszta környezetért: műszaki-környezeti-gazdasági hatások című 2019-2.1.13-TÉT_IN-2020-00061 számú pályázata 62 999 316 Ft támogatásban részesült

A projekt középpontjában a természetes vizekben található algabiomasszából származó biogáztermelés, valamint ennek hasznosíthatósága áll, mely rendkívül innovatív téma. Az indiai fél által elvégzett erjesztési kísérletekben az alga biogáztermelését nemcsak önmagában, hanem egyéb alapanyagokkal (pl. szarvasmarha-trágya) együttesen is értékeljük. Ezek alapján javaslatokat fogalmazunk meg a biogáz-termelés céljára optimálisnak tekinthető algafajok és biogáz-üzemi receptúrák vonatkozásában. A biogázt hazánkban és az EU-ban túlnyomórészt villamos árammá alakítják át, azonban ennek tárolása problematikus. A projektben a biogáz-hasznosításra alkalmazott PtG (Power-to-Gas) technológia ennek megoldására nyújt egy perspektivikus és újszerű lehetőséget. A műszaki tesztek elvégzésén kívül értékeljük a folyamat környezetvédelmi hatásait, az egyéb áram-hasznosítási lehetőségeket (pl: elektromos járművek üzemanyag-ellátása), valamint komplex gazdasági értékelést is végzünk. Az indiai fél kiemelkedő szakértelemmel rendelkezik az algaalapú biometán-előállítás, valamint az algatermesztés területén, a hazai műszaki kísérleteket kiváló hazai referenciákkal és szabadalmakkal rendelkező cég, az eredmények kiértékelését pedig két felsőoktatási intézmény témában elismert kutatói végzik. Úgy véljük, hogy a hazai energiapolitika, valamint a kapcsolódó tevékenységekkel foglalkozó vállalkozások számára hasznos információ lehet ezen innovatív technológia műszaki-gazdasági-környezetvédelmi hatásainak ismerete.